Alergiczne zmiany skórne – zapalenie kontaktowe

Obecnie coraz większa ilość osób skarży się na problemy związane z bardzo poważnymi zmianami skórnymi. Zanieczyszczenia środowiska, chemiczne dodatki występujące zarówno w pożywieniu, jak i w detergentach stosowanych w naszych mieszkaniach czy miejscach pracy. Wszystko to ma bardzo poważny wpływ na choroby pojawiające się w społeczeństwie.

Atopia jest problemem dotykającym rosnącej ilości osób, okresowo występujące objawy jak wysypki, swędzenie skóry, wykwity, czerwone plamy na rękach nogach,klatce piersiowej. Atopowe zapalenie skóry wymaga jednak bardzo świadomego działania, eliminowania pojawiających się skutków choroby, która często błędnie mylona jest z alergią, zresztą podobnie jak kontaktowe zapalenie skóry.
Tego typu dolegliwości skórne nie ulegają całkowitemu wyeliminowaniu lecz zaleczeniu. Pojawiają się balsamy, maści, kremy żele kierowane do osób ze skórą skłonną do podrażnień, i reakcji skórnych zazwyczaj nie występują w takich produktach chemiczne dodatki, parabeny, substancje zapachowe. Wysokie nawilżenie i natłuszczenie pozwala na minimalizowanie problemów związanych z pieczeniem czy swędzeniem skóry. Warto także, unikać pomieszczeń bardzo klimatyzowanych w okresie nasilonych objawów. Koniecznością jest także wizyta u lekarza dermatologa, który określi dokładnie z jaka odmianą choroby mamy do czynienia, kontaktowe zapalenie skóry.
Atopii nie można wyeliminować jest to genetycznie przekazywany problem który ujawnić może się zarówno u noworodków jak i w późniejszym okresie. Często bywa mylony z odczynami alergicznymi, mylnie i nieskutecznie, dlatego konsultacja jest koniecznym krokiem pozwalającym na poprawę jakości życia, oraz możliwość zminimalizowania dyskomfortu związanego z przebiegiem nasilonych objawów.

Warto wiedzieć że problem dotyka rosnącej ilości społeczeństwa, coraz więcej osób zgłasza się z problemami skórnymi do specjalistów.