Autoklaw i praca w laboratorium

Niedawno dostałam pracę w laboratorium. Jest to moja pierwsza praca na tym stanowisku. Cały czas się uczę i jeszcze wiele przede mną. Wczoraj na przykład nauczyłam się jak się obchodzić ze sprzętem laboratoryjnym. Na studiach robiliśmy eksperymenty, jednak sprzątanie nie było w naszym zakresie, tylko asystent wykładowcy się zajmował sprzętem czyszczącym.

Autoklawy i czyszczenie akcesoriów

autoklawy do laboratoriumTeraz już wiem, że cały sprzęt czyszczą autoklawy do laboratorium. Są to niewielkie urządzenia elektroniczne, przypominające trochę skrzyżowanie pralki z mikrofalówką. Tam wkłada się wszystkie sprzęty i ustawia się program. Ważna jest temperatura i czas sterylizacji sprzętu. Nie może być zbyt krótki, bo wtedy sprzęt nie wyczyści się całkowicie, a pozostałości substancji mogą wejść w reakcję z kolejnymi substancjami. Może to być bardzo niebezpieczne. Ważne jest to, by utrzymać swoje stanowisko pracy w czystości. Po każdym dniu odkładamy akcesoria do autoklawów i nastawiamy je. Potem następnego dnia można wyciągnąć je już czyste, suche i gotowe do użycia. Takich autoklawów jest kilka w naszym laboratorium, więc nie musimy się martwić o to, że zabraknie nam miejsca do sterylizacji sprzętu. To urządzenie jest niezawodne, ma podwójny system zabezpieczenia drzwi przed otwarciem, więc nikt nie przerwie procesu czyszczącego. Dowiedziałam się, że obecnie są bardzo ścisłe wymogi odnośnie tego jakie mają być sterylizatory, więc laboratorium nie mogło sobie pozwolić na kupno gorszej jakości sprzętu.

 Teraz już wiem jak się obchodzić ze sprzętem laboratoryjnym i jak ustawiać autoklaw laboratoryjny. Na pewno to ważna informacja na przyszłości. Jutro na pewno także nauczę się czegoś pożytecznego i przydatnego w pracy laboranta. Czeka mnie dzień pełen wyzwań oraz nowych zadań.