Badania pod kątem boreliozy

W punktach diagnostycznych wykonywanych jest setki badań każdego dnia. Jednakże w ostatnich latach, w okresie od marca do października, przeważają badania na boreliozę. Wynika to, przede wszystkim, z faktu plagi kleszczy.

Ile trzeba zapłacić za badania na boreliozę?

badanie kleszczy na boreliozęJuż od dawna wiadomo, że głównym sprawcą zakażeń boreliozy są małe pajęczaki z podgromady roztoczy. Ich największe występowanie jest wiosną i latem, czyli wtedy, kiedy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu na łonie natury. Przeważnie można je znaleźć w ogrodach, na łąkach, w lasach czy wszędzie tam, gdzie jest roślinność. Z uwagi na rozmiar, bardzo ciężko jest dostrzec kleszcza, ponieważ jest wielkości główki od szpilki. Jeżeli ukąsi na zdrowy kleszcz, to najprawdopodobniej nie będzie z tego tytułu żadnych konsekwencji, jeżeli jednak będzie on nosicielem boreliozy, to czeka nas walka o zdrowie. Borelioza jest chorobą wieloukładową, która przez wiele miesięcy może nie dawać żadnych objawów, a kiedy się już pojawią, to przeważnie są mylone z przeziębieniem czy grypą. Warto zaznaczyć, że tylko wcześnie zdiagnozowana choroba i wprowadzone właściwe leczenie antybiotykami, daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Badanie kleszczy na boreliozę jest prowadzone w każdym punkcie diagnostycznym. Co istotne, badaniu mogą być poddawaniu ludzie albo kleszcze, które są czasem przynoszone, gdyż odpadł on od skóry i został dostrzeżony przez ofiarę pajęczaka. Jeżeli chodzi o cenę badania, to kształtuje się na poziomie około stu czterdziestu złotych.

Badanie na boreliozę można wykonać bezpłatnie, jeżeli jesteśmy ubezpieczeni i otrzymamy od lekarza internisty skierowanie albo płatnie, we własnym zakresie. Jeżeli wiemy lub podejrzewamy, że ukąsił nas kleszcz, to nie warto zwlekać i najlepiej od razu wykonać badanie.