Badania prenatalne mogą być również przeprowadzane z wykorzystaniem krwi

 

Każda matka, nosząca w sobie rozwijający się płód, jest zainteresowana zdobyciem informacji na temat jego stanu zdrowia. Nowoczesna medycyna propaguje metodę badań prenatalnych, które wykonywane za pomocą igły niosą ryzyko dla dziecka.

Mało rozpowszechniona metoda badania z krwi

badania prenatalne z krwii w PoznaniuPierwszym skojarzeniem jakie przychodzi przeciętnemu Polakowi, na myśl o badaniu prenatalnym, jest wysoki poziom ryzyka idący za jego wykonaniem. Wynika to z faktu nagłośnienia przez mass media pierwszych badań, które rzeczywiście skończyły się bardzo niekorzystne. Jednakże metoda badań została dopracowana, a niebezpieczeństwo dla matki i płodu skutecznie obniżone. Mimo wszystko, przedstawiony argument nie przekonuje zbyt wielu osób, wobec czego funkcjonują badania prenatalne z krwii w Poznaniu. Jest to zdecydowanie na mniej inwazyjna metoda badawcza z całej palety zabiegów diagnostycznych. Na jej potrzeby laborant potrzebuje pobrać jedynie krew od ciężarnej matki. Wykorzystuje ją później w miejscu swojej pracy i umieszcza w różnego rodzaju aparaturze, dzięki czemu możliwe jest określenie stężeń hormonów, czy stwierdzenie obecności niepokojących elementów obcych. Metoda ta osiąga wyniki równie skuteczne, jak wprowadzenie do organizmu specjalnej igły celem pobrania płynu owodniowego. Często zdarza się jednak, że laboratorium na podstawie otrzymanej próbki, nie jest w stanie precyzyjnie określić stanu dziecka. Zachodzi wtedy konieczność pobrania kolejnej dawki krwi od matki oraz, o ile jest to możliwe, płodu.

Pomimo, że badania prenatalne są drogie, cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem pacjentek. Być może za sprawą rosnącej odpowiedzialności za poczęte dziecko, o które w dzisiejszym świecie co raz trudniej. Wzrasta również liczba gabinetów ginekologicznych, które posiadają w swojej ofercie tego typu zabiegi.