Bezinwazyjne mierzenie grubościomierzem

Konserwatorzy zabytków przed rozpoczęciem prac z danym obiektem muszą go dokładnie zmierzyć. Mowa tu na przykład o zabytkowych kościołach, fortach i zamkach. Odbudowa lub rewitalizacja danego miejsca wymaga szczegółowego planu. Musi być w nim zawarta informacja o grubości ścian, aby dobrać materiały, które będą podobne gabarytowo, lecz z takim ciężarem, który nie zaburzy konstrukcji i fundamentu.

Mierzenie ścian grubościomierzem

grubościomierzW budowlach zabytkowych ważne jest to, aby wszystkie czynności wykonywane były bezinwazyjnie. Nie można naruszyć ścian. Grubościomierz działa na zasadzie ultradźwięków. Posiada on membranę, która przyjmuje sygnał zwrotny. Dzięki temu można określić, jaka jest dokładnie grubość ściany. Co do dokładności, trzeba przyznać, że jest ona naprawdę spora. Nowsze grubościomierze pokazują grubość z dokładnością do milimetrów, czyli jak widać efekt jest bardzo dobry. Niektóre grubościomierze mają więcej funkcji. Jedną z nich jest funkcja sprawdzania ilości mikropęknięć, a także tych większych. Architekt wraz z konserwatorem zabytków mogą ocenić w jakim stanie jest naprawdę ściana, analizując jej wnętrze. Wszystko wykonywane jest bezinwazyjnie. Bez względu na ilość mikropęknięć budynek może zostać poddany rewitalizacji, tylko zawsze pozostaje kwestia tego, ile to naprawdę będzie kosztować. Grubościomierze są naprawdę przydatnymi urządzeniami.

Najtańsze grubościomierze kupimy w sklepach internetowych za około sto złotych. Są to takie, które doskonale przydadzą się na budowach. Można inwestować również w sprzęt bardziej rozwinięty technologicznie. Co ciekawe, zakup takich urządzeń obejmuje program dotacji unijnych, dlatego możemy śmiało zastanowić się nad inwestowaniem w to swoich pieniędzy. Warto o tym pomyśleć.