Bezpieczeństwo na drogach a tablice reklamowe

Bezpieczeństwo na drogach to temat zawsze aktualny, zawsze kontrowersyjny, ale jednocześnie też taki, o którym zawsze powinno się rozmawiać.

Bezpieczeństwo na drogach to podstawowa sprawa

reklamaOczywistym jest, że nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim wypadkom. Nie nauczymy nieuczciwych kierowców przestrzegać przepisów, ale możemy na pewne sposoby wpływać na to, by środowisko w którym poruszamy się samochodem było odrobinę bezpieczniejsze. Co mamy tu na myśli? Przykładem mogą być tablice reklamowe masowo ustawiane wzdłuż dróg i przy wielkich skrzyżowaniach. Nie jest wcale wiele lepiej, kiedy mówimy o centrach miast. Spójrzmy chociażby na Inowrocław. Podczas jazdy po mieście najczęściej z każdej strony otaczają nas budynki. A na ścianach budynków wiszą banery. Nikt nie mówi, że reklama powinna być zakazana, jednak nie trzeba ekspertów, by stwierdzić, że taki natłok przekazu graficznego i tekstowego może odwracać uwagę kierowcy od drogi. I nagle nietrudno o wypadek. Niekiedy nawet gorzej jest w nocy. Nie tak dawno głośno było o ostro podświetlanych banerach oślepiających kierowców w jednym z polskich miast. Jednak odwracanie uwagi to nie jest najbardziej drastyczny z problemów. Niestety zdarza się, że banery również zasłaniają część przestrzeni i ograniczają widoczność kierowcy.

Dlatego tak ważne jest, by lokowane były w pewnej odległości od jezdni – w tym wypadku nie ma nawet zbyt wielkiego znaczenia to, jakie jest ich ubarwienie i w jakim stopniu potencjalnie mogą ściągać na siebie uwagę. Jak widać zatem, często na bezpieczeństwo na drogach mogą wpływać czynniki niezwiązane bezpośrednio z jazdą samochodem.