Budowa szafy

Wprowadziliśmy się niedawno do naszego nowego domu. Kilka lat temu obiecałem sobie, że jeśli kiedyś uda mi się wybudować dom za własne pieniądze, to własnoręcznie zbuduje do niego meble.

Budowa szafy jak można się domyślić, nie jest trudna

zasuwaPracowałem kilka lat w stolarni, więc wiedziałem co muszę zrobić, aby wybudować porządną szafę. Wszystkie prace rozpocząłem od dokładnego planowania. Najpierw rozplanowałem sobie w głowie, gdzie szafa ma stać i zacząłem robić pomiary, aby wiedzieć ile miejsca mam do dyspozycji. Szafa miała być duża i dwudrzwiowa aż do samego sufitu. Gdy już miałem potrzebne wymiary to zacząłem robić sobie plan pracy. Na papierze technicznym narysowałem sobie projekt. Następnie ustaliłem sobie listę zakupów. Potrzebowałem dużo desek drewnianych, łączniki budowlane, śruby imbusowe, metalowe zasuwy oraz zawiasy. Potrzebowałem także uchwyty, aby mieć jak otwierać drzwi. Kupiłem wszystko i wróciłem do domu, jednak musiałem się wrócić do sklepu, gdyż zapomniałem, że nie mam w domu piły do drewna. Gdy miałem już wszystko, mogłem w końcu rozpocząć pracę. Zabrałem się za cięcie desek i łączenie ich ze sobą za pomocą łączników. Następnie zacząłem łączyć se sobą poszczególne ściany i zamontowałem zawiasy. Pozostało mi już tylko wyciąć drzwi z desek i umieścić na nich uchwyty. Połączyłem wszystkie elementy ze sobą i zacząłem je malować bejcą, a później lakierem.

Po dwóch dniach szafa była już gotowa, a sam efekt był bardzo ładny. Szafa była prosta, ale bardzo solidna. Nic tak nie cieszy jak własnoręcznie stworzony mebel.