Co mają wspólnego rozdzielnice z automatyką

 

W automatyce przemysłowej centralna jednostka sterownicza, najczęściej komputer, steruje bądź pośredniczy w sterowaniu skomplikowanymi zespołami maszyn. Cała obsługa współcześnie odbywa się w sposób elektryczny, a główną częścią, gdzie łączą się wszystkie obwody jest rozdzielnica.

Rozdzielnica w automatyce przemysłowej

rozdzielnice i automatykaPodłączenie elektryczne maszyn, które znajdują się w jakimś złożonym zespole urządzeń sterowanym automatycznie zwykle posiada swój centralny punkt. W tym punkcie spotykają się wszystkie przewody i znajdują się główne urządzenia sterownicze. Takim punktem jest rozdzielnica, potocznie nazywana także rozdzielnią elektryczną. Z tego powodu rozdzielnice i automatyka to dwa nierozerwalne pojęcia w automatyce przemysłowej. Wewnątrz szafy rozdzielnej umieszczony jest w większości przypadków komputer sterowniczy, którego zadaniem jest prawidłowa obsługa pozostałych elementów. Komputer po dostaniu odpowiedniego sygnału z zewnątrz, na przykład w formie polecenia na klawiaturze lub panelu sterowniczym, reaguje odpowiednio poprzez przesłanie impulsu elektrycznego o niskim napięciu do przekaźników, których zadaniem jest włączenie obwodu uruchamiającego styczniki, które z kolei zamykają duży obwód załączający większe maszyny. To oczywiście uproszczony układ, który w standardowej wersji składa się jeszcze z wielu innych elementów, jednak tak w skrócie działa cała automatyka przemysłowa. W szafie rozdzielczej znajdują się także inne elementy, takie jak przekaźniki czasowe, bezpieczniki, czy przekaźniki bezpieczeństwa.

Dobrze złożona i uporządkowana szafa rozdzielcza to gwarancja nie tylko sprawności działania całego układu, ale także jego odpowiedniej konserwacji. Dużo łatwiej jest znaleźć usterkę, jeśli w szafie wszystko jest właściwie poukładane i odpowiednio poopisywane.