Czas zabawek minął?

Wszyscy wiemy, jak w dzisiejszych czasach najchętniej spędzamy czas. Zwykle siadamy przed komputerem, zaglądamy na pocztę, portale społecznościowe, ulubione blogi, oglądamy filmy. Nic dziwnego, że nasze dzieci zachowują się dokładnie tak samo. Dajemy im „świetny” przykład. Sami chętnie sadzamy je przed ekranami, żeby mieć chwilę dla siebie. Zapominamy, że na dłuższą metę wyrządzamy im krzywdę.

Jak w obecnych czasach bawią się dzieci?

zabawki edukacyjne sklepNie mam na myśli wyłącznie fizycznych problemów dzieciaków doby komputerów, jak problemy ze wzrokiem, skrzywienia kręgosłupa czy nadwaga. Jest to dla nich także krzywda emocjonalna. Zastanówcie się, jak wspominacie swoje dzieciństwo, co pamiętacie? Podwórko, plac zabaw, grę w piłkę, jazdę na rowerze? Większość moich znajomych właśnie takie wspomnienia podaje. I każdy psycholog powie wam, że to, jak spędzamy czas w dzieciństwie, ma ogromny wpływ na naszą osobowość w życiu dorosłym. Od tego zależy, czy będziemy otwarci na kontakty, czy zamknięci w sobie, pozytywni czy skorzy do depresji, aktywni czy bierni w różnych sferach życia. To właśnie w najmłodszych latach rozwijamy lub nie różne cechy charakteru. Dlatego apeluję do rodziców – znajdźcie więcej czasu dla swoich dzieci. Kupcie im klocki lego i zbudujcie miasto, sprezentujcie puzzle i pośmiejcie się z nimi przy kilkugodzinnym układaniu. Dziś można kupić zabawki nawet dla niemowląt! Już od pierwszych miesięcy rozwijać ich osobowości. Nie mówiąc już o obecnej modzie na zabawki edukacyjne. Nie musicie nawet wychodzić z domu. Znajdziecie mnóstwo sklepów internetowych oferujących takie gadżety. Wystarczy trochę czasu i chęci.

Powspominajcie swoje dzieciństwo i zastanówcie się, jakie wspomnienia będą miały wasze pociechy za kilkanaście lat. Pobawcie się z nimi, spędźcie czas – to naprawdę może rozwinąć cechy, które bardzo ułatwią im dorosłe życie. 

Źródło hapik.pl