Czy administracja nieruchomościami jest potrzebna?

Coraz częściej dochodzi do sytuacji w której właściciel bloku czy kamienicy zatrudnia specjalną firmę, której zadanie jest administracja nieruchomościami.

Administracja nieruchomościami to bardzo potrzebny element zarządzania

NieruchomościAdministrowanie nieruchomościami staje się również bardzo często niewystarczająca, gdyż często bardziej potrzebne jest zarządzanie nieruchomościami. Administracja nieruchomości ma bardzo często ograniczone uprawnienia co jest niewystarczające jeśli chodzi o potrzeby lokatorów. Przekonałem się o tym mieszkając kiedyś w Łodzi. Zarządzanie nieruchomościami ma znacznie szerszy zakres obowiązków niż tylko jej administrowanie. Te dwa pojęcia są bardzo często mylone ze sobą. Administrowanie to po prostu obsługa bieżących czynności powiązanych z prowadzeniem nieruchomości. Zarządzanie nieruchomościami to z kolei szereg zadań mających na celu zapewnienie odpowiednio dobrej gospodarki finansowej nieruchomości, ale również i zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie użytkowania nieruchomości, a także właściwe inwestowanie w tę nieruchomość, aby sukcesywnie podnosić jej standardy. To właśnie zarząd, a nie administracja nieruchomościami Łódź będzie decydował o tym kiedy chociażby budynek ocieplić, to zarząd będzie decydował o tym kiedy dokonywać kontroli instalacji gazowej mieszkań i pomieszczeń znajdujących się na terenie nieruchomości. To właśnie zarząd będzie odpowiadał za zatrudnienie sprzątaczek, wywóz śmieci i inne czynności, które będą miały na celu utrzymanie nieruchomości w odpowiednim stanie czystości. To również zarząd będzie decydował o tym kiedy będą przeprowadzane remonty i to zarząd będzie decydował na co przeznaczać pieniądze z czynszu. Taki stan rzeczy ma oczywiście miejsce kiedy nieruchomość należy do majątku skarbu państwa.

Prywatny właściciel może wynająć firmę, która będzie zarządzała nieruchomością, ale wszelkie ważne decyzje będą należeć do właściciela nieruchomości. Pytanie jednak po co w takim razie istnieje administracja?