Czy czaprak jest obowiązkowy?

Początkujący jeźdźcy lub osoby niezwiązane z tym sportem, przed wyszukaniem definicji czapraka bardzo często nie zdają sobie sprawy, czym on tak naprawdę jest, do czego służy i czy konieczny jest jego zakup. To zrozumiałe, jednak z pewnością wiele osób zdążyło już zauważyć czaprak, jednak nie wiedziało, że jest to akurat ten element osprzętu. Jak się okazuje, korzystają z niego praktycznie wszyscy jeźdźcy. Dlaczego?

Czy start w zawodach bez czapraka jest możliwy?

czaprak TorpolW dużym skrócie czaprak to materiał, który można zauważyć jako wystający zza siodła. Układa się go bezpośrednio na grzbiecie konia, aby nie dotykał on siodła. W tym celu niweluje się powstające u konia obrażenia, w tym otarcia lub zadrapania, a przy tym zapewnia się zwierzęciu wysoki komfort, gdyż materiał jest miękki i przyjemny w dotyku. Czaprak jest obowiązkowy, aby nie narazić konia na uszkodzenia ciała, a tym samym ból i cierpienie nawet podczas jazdy rekreacyjnej. W regulaminach zawodów i konkursów jeździeckich znajduje się wzmianka o czaprakach, która tłumaczy jeźdźcom, jak powinien zostać przygotowany materiał na dany pokaz. Zazwyczaj sędziowie i organizatorzy konkursów wspominają, że czaprak powinien być koloru białego, choć nie zawsze jest to określone. Produkt można zakupić od wielu producentów – jednym z polecanych jest czaprak Torpol, który dostępny jest w wariantach do jazdy rekreacyjnej, a także wyczynowej. Można go zakupić w kilku kolorach, z różnymi wzorami.

Koszt zakupu czapraka nie jest zbyt wysoki – do swobodnej jazdy można go kupić za około 50-100 złotych, a do wyczynowej za średnio 200-400 złotych. Należy pamiętać, że nawet podczas treningów lub jazdy bez obecności osób trzecich – zawsze trzeba nałożyć koniu czaprak. To nie tylko poprawia bezpieczeństwo zwierzęcia, ale również wpływa na komfort jeźdźcy.