Początkujący jeźdźcy lub osoby niezwiązane z tym sportem, przed wyszukaniem definicji czapraka bardzo często nie zdają sobie sprawy, czym on tak naprawdę jest, do czego służy i czy konieczny jest jego zakup. To zrozumiałe, jednak z pewnością wiele osób zdążyło już zauważyć czaprak, jednak nie wiedziało, że jest to akurat ten element osprzętu. Jak się okazuje, korzystają z niego praktycznie wszyscy jeźdźcy. Dlaczego?
Czy start w zawodach bez czapraka jest możliwy?
W dużym skrócie czaprak to materiał, który można zauważyć jako wystający zza siodła. Układa się go bezpośrednio na grzbiecie konia, aby nie dotykał on siodła. W tym celu niweluje się powstające u konia obrażenia, w tym otarcia lub zadrapania, a przy tym zapewnia się zwierzęciu wysoki komfort, gdyż materiał jest miękki i przyjemny w dotyku. Czaprak jest obowiązkowy, aby nie narazić konia na uszkodzenia ciała, a tym samym ból i cierpienie nawet podczas jazdy rekreacyjnej. W regulaminach zawodów i konkursów jeździeckich znajduje się wzmianka o czaprakach, która tłumaczy jeźdźcom, jak powinien zostać przygotowany materiał na dany pokaz. Zazwyczaj sędziowie i organizatorzy konkursów wspominają, że czaprak powinien być koloru białego, choć nie zawsze jest to określone. Produkt można zakupić od wielu producentów – jednym z polecanych jest czaprak Torpol, który dostępny jest w wariantach do jazdy rekreacyjnej, a także wyczynowej. Można go zakupić w kilku kolorach, z różnymi wzorami.
Koszt zakupu czapraka nie jest zbyt wysoki – do swobodnej jazdy można go kupić za około 50-100 złotych, a do wyczynowej za średnio 200-400 złotych. Należy pamiętać, że nawet podczas treningów lub jazdy bez obecności osób trzecich – zawsze trzeba nałożyć koniu czaprak. To nie tylko poprawia bezpieczeństwo zwierzęcia, ale również wpływa na komfort jeźdźcy.