Czy warto kłaść podkład pod wykładzinę?

Wykładziny dywanowe są są częstym widokiem w wielu wnętrzach, np. w biurach. Są tanie, praktyczne, do pewnego stopnia docieplają i wyciszają wnętrze. Czy jednak można kłaść samą wykładzinę, bez podkładu pod nią? Zależnie od tego, jak wygląda dół takiej wykładziny, zastosowanie dodatkowej maty może być konieczne.

Zalety podkładów stosowanych pod wykładziny dywanowe

podkład pod wykładziny podłogoweNa wybór podkładu pod wykładzinę warto się zdecydować, kiedy od spodu jest ona lateksowa lub tekstylna. Do wyboru są różne grubości podkładów, najczęściej spotykane to 5mm i 10mm. Dlaczego ich wybór to dobry pomysł? Zapewniają one większy komfort użytkownikom, chodzenie pod wykładzinie z podkładem pod spodem daje efekt luksusowego, grubego dywanu. Tak gruba warstwa dodatkowo świetnie absorbuje energię, co przekłada się na mniejsze zużycie naszej wykładziny. Podkład pod wykładziny podłogowe ma też znaczenie z punktu widzenia akustyki, gdyż wytłumia dźwięki, w tym odgłosy chodzenia, a także dociepla pomieszczenie. Oznacza to mniejsze straty ciepła oraz nieco niższe rachunki za ogrzewanie. Trzeba jednak pamiętać, iż izolacja termiczna działa w dwie strony i taki podkład może nie być dobrym wyborem przy ogrzewaniu podłogowym – coś za coś. Z drugiej strony, jeśli budynek takiego ogrzewania nie posiada, to z pewnością inwestycja w podkład pod wykładzinę się nam opłaci. Jest on tani, łatwo się go układa i nie powstaje wtedy dużo odpadów. Układaniem możemy zająć się nawet samodzielnie.

Przy wyborze podkładu należy kierować się kilkoma czynnikami. Poza ceną i grubością podkładu ważne jest, aby posiadał on też stosowne atesty, na przykład potwierdzenie, iż nie zawiera on substancji szkodliwych czy też atest stwierdzający, że jest on materiałem trudnopalnym. Dzięki temu będzie on w pełni bezpieczny do stosowania.