Dobór spławików

Spławiki, to bardzo szeroki wachlarz dostępnych akcesoriów wędkarskich. Ma je w swojej ofercie, każda dobra firma, produkująca sprzęt. Zakupić możemy spławiki marki Mikado, marki Jaxon, od Ryobi, czy Konger. Najważniejsze jest jednak dobrać odpowiedni spławik, do potrzebnego nam celu. Wśród setek dostępnych na rynku spławików, oferowanych w sklepach sprzedających sprzęt wędkarski, możemy wybierać bez końca. Jednak, co wybrać?
wędkarzSpławiki do metody odległościowej, to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy osiągnąć dosyć daleki rzuty, z dużą celnością. Wykonywane są one z balsy, pawich piór, trzciny chińskiej, oraz szeregu tworzyw sztucznych. Występują zarówno w wersji z własnym obciążeniem, jak i bez. Spławiki te są montowane tradycyjnie, poprzez przewleczenie żyłki przez oczko, lub za pomocą specjalnych adapterów-szybkozłączek.
Kolejny sprzęt wędkarski z linii spławików, to spławiki do metody bolońskiej. Charakteryzują się one wykonaniem anteny z mocnej balsy lub tworzywa sztucznego, by był on widoczny z dużej odległości. Korpus tego rodzaju spławika ma kształt kropli, ma mocny kil wykonany ze szkła lub węgla, który nie wyłamuje, ani nie zgina w trakcie zacięcia (nigdy z drutu!). Oczko umiejscowione jest około 5-10 mm poniżej anteny, co sprawia, że podczas ataku spławik nie zatapia się. W zależności od uciągu rzeki stosuje się spławiki o wyporności od 4 do 15g.
Spławiki do bata, powinny mieć wydłużony korpus, gdy łowimy w stojących wodach, lub kształt kulki, baryłki lub gruszki, gdy połów odbywa się w wodzie szybko płynącej.
Spławik firmy Konger do skróconego zestawu, przeznaczone do łowienia w rzekach o silnym uciągu, powinny mieć kształt dysku, liścia czy trójkąta. Należy jednak pamiętać, że tego typu sprzęt wędkarski, nie nadaje się do miejsc gdzie nurt wiruje.
Opisanie rodzajów spławików, to temat rzeka, warto zagłębić się w niego poprzez o wortale wędkarskie. Znajdziemy tam też informacje od doświadczonych wędkarzy, gdzie, jakich spławików używać, oraz doświadczenia z różnymi markami, gdy nie możemy zdecydować się, czy zakupić Konger czy może Mikado.