Endodoncja czyli profesjonalne leczenie kanałowe

Warto regularnie odwiedzać swojego dentystę. Niestety wiele osób pojawia się w gabinecie stomatologicznym dopiero wtedy, kiedy ma problem z bólem zęba. Zdarza się, że w takiej sytuacji jest już za późno na mało inwazyjne metody lecznicze.

Leczenie kanałowe jako ostatnia deska ratunku dla chorego zęba

Dentysta RzeszówJedynym rozwiązaniem może okazać się albo wyrwanie zęba albo leczenie kanałowe. Endodoncja to właśnie leczenie kanałowe, które nie jest objęte refundacją NFZ. W związku z tym pacjent musi zapłacić za takie leczenie. Cena zależy od tego, ile kanałów posiada dany ząb. Jeśli ząb ma cztery korzenie (cztery kanały), to leczenie kanałowe może kosztować od 400 do 800 zł. Zazwyczaj cena za jeden kanał to od 100 do 200 zł. Leczenie kanałowe polega najczęściej na dwóch wizytach w gabinecie. W czasie pierwszej wizyty do zęba wkładana jest trutka, a następnie ząb jest plombowany na okres jednego tygodnia. Dentysta Rzeszów dopiero na drugim spotkaniu zajmie się dalszą częścią leczenia. Oczywiście już po pierwszej wizycie ząb przestanie boleć. Związane jest to z tym, że trutka w zębie powoduje obumarcie naczyń krwionośnych i włókien nerwowych, które dochodzą do zęba. Są osoby, które później nie pojawiają się na dalszej części leczenia kanałowego. Nie można tak robić, bo po pewnym czasie ząb z powrotem zacznie boleć i to jeszcze bardziej. Na drugiej wizycie kanały zębowe są uzupełniane specjalnym, gorącym wypełnieniem. Do zęba zakładany jest lek przeciwzapalny, antybiotyk.

Następnie ząb jest plombowany z wykorzystaniem amalgamatu lub białej plomby. Wybór plomby zależy od pacjenta. Amalgamat po pewnym czasie czernieje, a plomba biała idealnie sprawdza się w przypadku zębów, które są widoczne w trakcie mówienia. Jeśli pacjent nie zdecyduje się na leczenie kanałowe, to jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba, czyli jego wyrwanie.