Energooszczędne ogrzewacze przepływowe

 

W dzisiejszych czasach ciężko jest sobie wyobrazić funkcjonowanie bez ciepłej wody, nawet na działce czy w domku letniskowym. Jednym ze sposobów jej pozyskania jest elektryczny podgrzewacz. Może być to urządzenie pojemnościowe (ze zbiornikiem, w którym przechowywana jest ogrzana woda, gotowa w każdej chwili do użytku), lub model przepływowy, który ogrzewa wodę na bieżąco, nie gromadząc jej.

Zasada działania ogrzewacza przepływowego

ogrzewacz elektryczny przepływowyUrządzenie do ogrzewania wody w domu powinno być przede wszystkim wydajne, ale również oszczędne. Nikt z nas nie chce bowiem, prócz rachunków za wodę, płacić wysokich rachunków za energię elektryczną. Takim urządzeniem może okazać się nowoczesny ogrzewacz elektryczny przepływowy. Ponieważ model ten nie magazynuje ogrzanej wody, nie musi również utrzymywać jej zadanej temperatury, nawet wtedy, kiedy nie jest to konieczne. Ogrzewacz elektryczny przepływowy pracuje tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne, tzn. że pobiera prąd w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Kiedy zakręcamy kran, ogrzewacz automatycznie przestaje działać i pobierać energię. To właśnie sprawia, że jego praca jest ekonomiczna. Urządzenia te mogą służyć do przygotowania ciepłej wody tylko dla jednego punktu poboru, lub też mogą obsługiwać wszystkie punkty w mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze podgrzewacza wielopunktowego odpowiednio dopasować jego moc, tak aby równoczesne korzystanie z kilku kranów było komfortowe. Wydajność ogrzewacza zależna jest od jego mocy, ale także od temperatury wody do niego wpływającej i wypływającej. Im różnica tych temperatur jest mniejsza, tym większa będzie wydajność ogrzewacza.

Dużą zaletą tych urządzeń jest ich niewielki rozmiar i waga nieprzekraczająca kilku kilogramów. Ogrzewacze obsługujące pojedyncze punkty poboru można w prosty sposób zamontować pod lub nad umywalką, natomiast modele centralne najlepiej umieścić w równej odległości od wszystkich punktów poboru (umywalek, wanny, prysznica).