Gaz pieprzowy – sposób na samoobronę!

Zawsze możesz paść ofiarą napadu – spacerując wieczorem, wracając samotnie z pracy do domu, czy biegając po zmroku. Jednak istnieją metody, aby zniechęcić napastnika, a tym samym ochronić swoje życie, zdrowie oraz rzeczy. Jednym ze sposobów jest gaz pieprzowy, którego używa się przede wszystkim do samoobrony. Chociaż może silnie podrażnić, to jednak nie paraliżuje.

Jak działa gaz pieprzowy i jak można go zneutralizować?

gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy ma za zadanie obezwładnić napastnika, który stwarza zagrożenie dla naszego życia. Polski ustawodawca klasyfikuje gaz jako broń, na którą nie trzeba mieć pozwolenia. Bardzo często używa się go podczas zgromadzeń publicznych, gdzie zdaniem policji protestujący lub manifestujący zachowują się niebezpiecznie. Głównym składnikiem gazu jest kapsaicyna, wywołująca w kontakcie ze skórą bardzo mocne podrażnienie. Gdy substancja dostanie się do oczu wywołuje łzawienie, palący ból, świąd, czy też podrażnienie spojówek. Może również spowodować tymczasową ślepotę. Na skórze pojawia się obrzęk i rumień. Gaz pieprzowy drażni także drogi oddechowe. Natomiast wszystkie skutki opisane powyżej mogą wywołać dezorientację i panikę. Działanie gazu pieprzowego ustępuje po około 30-45 minutach od kontaktu z substancją. Jednak można zneutralizować jego działanie, unikając obszaru skóry pokrytego substancją, aby nie przenieść jej w inne miejsce, np. do oczu. W neutralizowaniu gazu pomaga intensywne mruganie, wytwarzające zapasy łez, które oczyszczą oczy. Istnieją specjalne chusteczki neutralizujące, jednak warto wspomnieć o domowych sposobach. Skórę i oczy dobrze przemyć mlekiem lub solą fizjologiczną. Ciała pokrytego substancją nie wolno smarować kremem ani balsamem.

W Polsce nie trzeba posiadać pozwolenia na posiadanie gazu pieprzowego. Należy pamiętać jednak, że można go używać wyłącznie w obronie koniecznej. Nawet przypadkowe użycie gazu może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Gaz pieprzowy można dostać w licznych sklepach internetowych wraz z chusteczkami neutralizującymi.