Halogenowe źródło światła

Światło jest jedną z rzeczy, które zapewniają człowiekowi komfort. W warunkach, gdzie natężenie światła jest niewystarczające lub panuje ciemność człowiek czuje się nieswojo. W związku z tym obecnie na szeroką skalę są rozpowszechnione różne źródła światła, które wykorzystują elektryczność do generowania strumienia świetlnego.

Duży zasięg pożądany przy budowie lamp dalekosiężnych

halogen dalekosiężnyJest to typowe zastosowanie oświetlenia, w którym generowany strumień jest wykorzystywany do rozświetlenia powierzchni znajdującej się pod nim. W przypadku zastosowania źródeł światła żarowych bryła światła jest bardziej równomiernie rozłożona dzięki czemu zyskuje się lepsze oświetlenie przestrzeni. Źródła światła takie jak diody led czy halogeny świecą bardziej punktowo co jest wykorzystywane w odpowiedni sposób. Oświetlenie przestrzenne można uzyskać przy pomocy odpowiedniego rozłożenia punktów świetlnych w przestrzeni. Punktowe źródło światła jest pożądane w niektórych aplikacjach. Przykładem jest tutaj halogen dalekosiężny, który jest wykorzystywany między innymi w światłach samochodowych czy latarkach. Halogeny dalekosiężne stosuje się w celu skupienia wiązki świetlnej w konkretnym punkcie. W takiej aplikacji liczy się przede wszystkim zasięg danego źródła światła. Elementy te są często wykorzystywane przy budowie lamp wykorzystywanych chociażby w wojsku do oświetlania konkretnych miejsc. Urządzenia te z reguły posiadają wąski kąt świecenia co jest pożądaną cechą.

Oprócz halogenów do budowy tego typu urządzeń wykorzystuje się również diody LED, które mają podobną charakterystykę, jednak są dużo bardziej energooszczędne. Zarówno diody LED jak i halogeny mają swoje zalety i wady. Zastosowanie jednego czy drugiego światła do budowy lamp dalekosiężnych warunkują różne czynniki, które określa projektant w fazie tworzenia koncepcji działania urządzenia.