Jak nawozić ziemniaki?

Hodowla ziemniaków możliwa jest na terenie całego kraju, ponieważ jest to roślina, która nie ma dużych wymagań glebowych. Mimo to trzeba stosować środki, które wspomogą wzrost i rozwój ziemniaków pod wieloma względami, na przykład smakowymi i wizualnymi. Czy wiesz jakie nawozy wybierać i jak je dawkować? Przeczytaj ten wpis, a zdobędziesz wszystkie potrzebne informacje.

Nawozy dla ziemniaków

nawozy rolniczeW przypadku uprawy ziemniaków najlepiej korzystać z nawozów granulowanych. Jest to najlepsza forma. Nawozy rolnicze tego typu mają to do siebie, że wspierają rozwój rośliny w okresie, gdy jest to najbardziej potrzebne. Okres wegetacyjny ziemniaków rozpoczyna się już w połowie marca, natomiast korzystać z nawozów trzeba na przełomie marca i kwietnia. Nawozy granulowane działają tylko podczas kontaktu z rośliną, a wspomagane są wodą deszczową, która podczas spływania rozpuszcza je. W ten sposób aktywne cząsteczki azotu zostają wchłaniane przez bulwy. Dzięki temu przyjmują one więcej minerałów oraz wody, a procesy związane z rozwojem zachodzą szybciej. Dawkowanie jest zależne od środka z którego korzystamy. Jest wiele wersji nawozów. Dawkowania powinno być opisane na opakowaniu od producenta, ponieważ to on zna najlepiej swój produkt. Trzeba dodać, że nie można dodawać za dużo tego typu środków, ponieważ są wtedy o wiele mniej skuteczne. Najwyższą skuteczność zapewnia racjonalna ilość nawozu na metr kwadratowy. 

Przy korzystaniu z nawozów trzeba być bardzo rozważnym. Są one przydatne w rolnictwie, lecz musisz wiedzieć z jakich korzystać. Jeśli będziesz miał markę, która będzie odpowiednia poczytaj o dawkowaniu. Rozsądna ilość środków do nawożenia jest absolutną podstawą, aby plony były satysfakcjonujące pod względem jakościowym oraz ilościowym.