Jak położyć kostkę brukową samodzielnie?

 

Wokół większości posesji w naszym kraju można zobaczyć kolorową i estetycznie wyglądającą kostkę brukową. Jest to ozdoba, która w ciągu ostatnich dwóch dekad bardzo mocno zyskała na popularności. Pomysł na takie wykończenie przydomowego podwórka i ogrodu przywędrował do Nas z zachodu i momentalnie przyjął się u Nas na dobre.

Do położenia kostki trzeba wynająć koparkę

koparka bielskoWszelkie prace brukarskie można wykonać samemu, ale to oczywiście mocno kolokwialnie powiedziane. Chodzi o to, że można sobie położyć kostkę we własnym zakresie bez konieczności zatrudniania profesjonalnej firmy brukarskiej. Jednak takie prace nie obejdą się bez koparki. Jeśli nie posiada się swojej – a przecież raczej się jej nie posiada – to trzeba sobie taki sprzęt budowlany wynająć. Do mniejszej posesji w zupełności wystarczy mała koparko-ładowarka, ale do dużych powierzchni niezbędna będzie większa koparka Bielsko to miasto, w którym bez problemu można wynająć taki sprzęt wraz z operatorem. Za małą koparko-ładowarkę trzeba zapłacić około stu pięćdziesięciu złotych za godzinę pracy maszyny z operatorem. Wynajęcie dużej koparki to koszt kilkuset złotych za godzinę. Kiedy już koparka podkopie ziemię na głębokość około pół metra to można przystąpić do układania kostki. Najpierw jednak trzeba wszystko podsypać specjalnym kamieniem lub szutrem, a wcześniej jeszcze piaskiem. Dopiero na tak utwardzonym podłożu można zacząć układać elementy brukowane.

Położenie kostki brukowej to praca ciężka i czasochłonna. Na dużej powierzchni wokół domu można sporo zaoszczędzić, ale przy małej powierzchni praca zajmie nam naprawdę dużo czasu. Dobrze, że w każdej chwili można sobie wynająć koparkę, którą będzie obsługiwał doświadczony operator. Wynajmem koparek do prac budowlanych zajmują się najczęściej jednoosobowi przedsiębiorcy.