Jak wygląda montaż fotowoltaiki?

Wiele osób chcąc obniżyć koszty eksploatacji obiektu decyduje się na montaż dodatkowych instalacji generujących energię. Dzięki temu obniżane jest zapotrzebowanie na media pobierane bezpośrednio z sieci przesyłowych. Na rynku dostępnych jest już wiele rozwiązań i technologii, które pozwalają bezpiecznie i wydajnie wytwarzać energię w sposób rozproszony. Dobrym przykładem są chociażby odnawialne źródła energii.

Kto może zaprojektować instalację PV?

projekt instalacji fotowoltaicznejInstalacje te są coraz powszechniej stosowane zarówno w przypadku obiektów prywatnych jak i również przedsiębiorstw. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się moduły PV, które są w stanie generować prąd bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Kluczowym zagadnieniem jest tutaj projekt instalacji fotowoltaicznej, który określa modele poszczególnych elementów oraz ich rozmieszczenie w przestrzeni. Jeśli chodzi o same moduły to bardzo istotne jest ich prawidłowe zamontowanie na dachu czy elewacji. Należy pamiętać o właściwym pochyleniu oraz unikaniu zacienienia. Dodatkowo należy wspomnieć, że moduły coraz częściej są także instalowane na konstrukcjach nośnych posadowionych bezpośrednio na gruncie. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na niezawodność oraz trwałość jest miejsce zamontowania falownika oraz sposób wykonania zabezpieczeń. Do tego należy również dodać sposób poprowadzenia kabli. Jak widać zmiennych jest całkiem sporo.

Właśnie dlatego dokumentacja powinna być przygotowana przez osoby posiadające odpowiednie doświadczenie, kompetencje oraz co najważniejsze aktualne uprawnienia. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa użytkowania układu. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się w sposób kompleksowy wyżej opisaną działalnością. Klient nie powinien mieć problemu z nawiązaniem współpracy z którąś z nich. Pozwala to uzyskać konkurencyjne ceny.