Jak zbudować dom pasywny?

Wiele osób już na etapie budowy domu zastanawia się nad tym jak sprawić, aby dom taki był energooszczędny. Wymagane są tutaj projekty indywidualne budynków energooszczędnych. Jest tak dlatego, że budowa domu pasywnego może okazać się w naszym przypadku strzałem w dziesiątkę.

dom pasywnyWiele osób zastanawia się od czego tutaj zacząć. Najważniejsza jest lokalizacja. Ważne jest aby działka, na której będzie stał nasz dom była nie zacieniona, a budynek ma być odwrócony w stronę południową. Jeśli chodzi o stronę północną to powinna być ona zasłonięta jakimś wzniesieniem lub też drzewami. Można wykorzystać tutaj naturalne położenie działki lub zadziałać samemu.
Ważny jest tylko efekt, a efektem ma być osłonięcie działki. W domach pasywnych bardzo ważna jest także dobra izolacja ścian. Mówi się o tym, że grubość styropianu lub też wełny mineralnej powinna przekraczać trzydzieści centymetrów. Wszystkie elementy domu powinny cechować się wysoką akumulacją ciepła. Dzięki temu chwilowy brak słońca niczemu nie zaszkodzi i będzie w ogóle nieodczuwalny.
Mowa tutaj o chwilowym zachmurzeniu, ale także o nocy, kiedy w ogóle nie ma słońca. Ważne są tutaj szczelne oraz dobre okna. Szyba powinna być potrójna. Na oknach musi znajdować się specjalna rama, która jest szczelnie wmontowana w mus. Muszą one mieć minimalne mostki termiczne. W przypadku balkonów oraz ścian piwnicznych trzeba całkowicie pozbyć się mostków termicznych. Trzeba odciąć mury od fundamentów. Jeśli chodzi o wentylację to warto wiedzieć, że trzeba zastosować taką, która pozwoli na odzysk ciepła. Do budowy domów należy użyć kolektorów słonecznych. Mogą być one wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Warto także zastosować dodatkowe źródło ciepła, na przykład kocioł niskiej mocy na gaz lub olej opałowy.

Warto wiedzieć, że osiągnięcie oczekiwanego standardu w Polsce będzie bardzo trudne. Tutejsze warunki klimatyczne nie pozwalają w pełni wykorzystać warunków atmosferycznych. Jednak mimo wszystko budowa takich domów naprawdę się opłaca. Oczywiście początkowo poniesiemy trochę wyższy koszt, ale później będziemy tylko czerpać z tego zyski.