Jaki olej do silnika z turbosprężarką?

Wiadomo, że turbosprężarka to naprawdę bardzo skomplikowany mechanizm. Bardzo łatwo, przez jakąś błahostkę można go uszkodzić, a wtedy zostaje nam tylko punkt gdzie jest prowadzona sprzedaż turbosprężarek, ale jak tego uniknąć? Uszkodzić można przez na przykład  nieodpowiedni wybór oleju silnikowego. Wówczas awaria gwarantowana i potrzebna będzie naprawa turbin. Warto zatem wiedzieć, które oleje silnikowe można używać.

turosprężarkaObecnie wykorzystywane są dwie klasy jakości olejów. Są to europejska klasa ACEA oraz API. Jeśli chodzi o te dwie klasyfikacje to różnią się one tym, że jedne nadają się do silników w europejskich samochodach, a drugie do silników produkowanych w USA. Oczywiście obie dzielą także silniki według wykorzystywanego rodzaju paliwa. Producenci olejów zazwyczaj na opakowaniach olejów podają klasyfikacje oraz to, do jakiego silnika one się nadają.
Jeśli chodzi o klasę ACEA to produkuje ona oleje do silników benzynowych, do samochodów osobowych z zapłonem samoczynnym, oleje niskopopiołowe do samochodów osobowych, oleje do stosowania w wysokoprężnych silnikach samochodów ciężarowych. Jeśli chodzi o klasyfikację olejów API to jest ona skonstuowana w jeszcze bardziej prosty sposób. Tutaj przewiduje się jedynie podział na dwie kategorie.
Mówi się tutaj o silnikach benzynowych oraz o silnikach z zapłonem samoczynnym. Jeśli chodzi o jakość oleju to jest ona oznaczona cyfrą w porządku rosnącym. Umieszczana jest tuż za literą oznaczającą kategorię sinika. Jeśli ktoś potrafi już rozróżnić rodzaje olejów i wie o nich coś więcej niż tylko to, że są to na pewno w bardzo prosty sposób wywnioskuje jakich olejów powinien używać w przypadku samochodów z turbosprężarkami. Jest to bardzo istotne jeśli chcemy aby turbosprężarka służyła nam przez wiele lat.

Musi być ona bowiem bardzo dobrze nasmarowana. Jednak to jaki olej powinniśmy wybierać nie jest naszą decyzją. Zadecyduje o tym producent turbosprężarki. Na pewno w instrukcji otrzymamy informację o tym jaką klasę lepkości powinien mieć olej naszego samochodu, by turbosprężarka służyła nam przez wiele lat, a nie tylko jeden sezon.