Jaki rodzaj szkła powinien się znajdować w lornetce?

Wybór odpowiedniej lornetki czy lunety powinien zależeć od kilku czynników. Jeżeli potrzebujemy takiego sprzętu do zastosowań hobbystycznych, nie musimy zwracać zbyt dużej uwagi do zastosowanych w jej konstrukcji elementów. W przypadku jednak, gdy lornetki czy lunety używamy profesjonalnie, kluczowe jest, aby sprzęt ten był wyposażony w jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne.

Czy szkło BK7 ma wpływ na cenę lornetki?

szkło optyczne bk7Wybór odpowiedniej lornetki nie jest zadaniem łatwym. Jeżeli chcemy kupić dobrą lornetkę musimy zastanowić się, czy jest dla nas ważniejsza niższa cena, czy duża odległość przybliżenia. To, jak działa dana lornetka czy luneta jest bowiem ściśle zależne od rodzaju szkła optycznego, które umożliwia przybliżenie obrazu. Najczęściej stosuje się szkło optyczne bk7, które jest najtańsze, ale też jego parametry przybliżenia są zdecydowanie najmniejsze. Z tego też względu większość lornetek, które można kupić w sklepach i które są rekomendowane do użytku hobbystycznego, jest wyposażona w taki właśnie rodzaj szkła. Czy charakteryzuje się ten rodzaj szkła optycznego? W tym celu należy określić, w jaki sposób, spoglądając przez lornetkę widzimy przybliżony obraz. Jest to możliwe dzięki zjawisku nazywanemu całkowitym wewnętrznym odbiciem. Dzięki temu zjawisku, podobnemu do tego, które zachodzi w pryzmatach, możliwe jest uzyskanie przybliżonego widoku. Szkło optyczne bk7 ma niski współczynnik załamanie światła, przez co jest wykorzystywane głównie do produkcji tańszych lornetek i lunet, dostępnych w sklepach. Nie oznacza to oczywiście, że lornetki wyposażone w to szkło są bezużyteczne – spokojnie można ich używać do obserwacji przyrody czy ptaków.

Lornetki to sprzęt, który wykorzystywany jest zarówno w celach profesjonalnych, jak i hobbystycznych. Dzięki wynalezieniu tańszych szkieł optycznych, lornetki i lunety stały się znacznie tańsze i dostępne dla każdego w niemal każdym sklepie stacjonarnym i internetowym.