Jakie kasy fiskalne warto wybrać do apteki?

Apteki mają nieco inny charakter niż sklepy spożywcze czy odzieżowe. Warto więc wziąć to pod uwagę przy wyborze wyposażenia do takich placówek. Szczególne znaczenie odgrywa dobór sprzętu fiskalnego. Każda apteka musi prowadzić ewidencję sprzedaży, rejestrować transakcje i wydawać paragony klientom. Ze względu na to, że wiele leków sprzedawanych jest na receptę, w aptece nie może zabraknąć komputera z zainstalowanym programem magazynowym specjalnie dla aptek.

Apteczne kasy fiskalne

terminal posnetTradycyjne, jednostanowiskowe kasy fiskalne,jak elzab k 10, które znane ze sklepów, raczej nie sprawdzą się w aptece. Tutaj ważną kwestią jest nie tylko możliwość szybkiego kasowania sprzedawanego towaru, ale także dostęp do rozbudowanej bazy towarowej. Farmaceuta musi na bieżąco sprawdzać dostępność różnych leków na magazynie. Niektóre apteki sieciowe wykorzystują terminale POS zamiast kas. Pozwalają one przeszukiwać bazę, przesyłać informacje na temat historii sprzedaży do programu służącego do zarządzania apteką.
Dla aptek dedykowane są przede wszystkim drukarki fiskalne. Wielu producentów projektuje drukarki przeznaczone specjalnie dla tej branży. To pozwala spełnić specyficzne wymogi aptek oraz hurtowni farmaceutycznych, które korzystają z podobnego sprzętu. Drukarki współpracują z popularnym oprogramowaniem aptecznym. Zwykle można podpiąć do nich kilka urządzeń zewnętrznych – komputer, duży monitor, czytniki kodów kreskowych. Ważna jest także integracja urządzenia z terminalami, które obsługują płatności bezgotówkowe. Klienci aptek bardzo często płacą kartą, ponieważ ceny leków sprzedawanych na recepty są wysokie. Warto zwrócić uwagę również na to, czy wybrane przez nas drukarki fiskalne, pozwalają na sterowanie szufladą na gotówkę. To znacznie ułatwi obsługę klienta. Elektroniczne wagi sklepowe raczej nie są wykorzystywane przez apteki, więc stanowiska kasowego nie integruje się z takim sprzętem (apteki wykorzystują precyzyjne wagi jedynie do sporządzania niektórych receptur).
Drukarki lub kasy fiskalne do apteki powinny posiadać szybki, cichy mechanizm drukujący. Idealnie sprawdzą się więc nowoczesne urządzenia termiczne. Najlepiej, gdy kopie paragonów zapisują się w pamięci urządzenia. To likwiduje bowiem problem z przechowywaniem rolek (Urząd Skarbowy ma 5 lat na ich skontrolowanie).