Kursy zawodowe – czy nauczą pożytecznych umiejętności?

Ostatnio w wielu miastach coraz więcej widać różnego rodzaju szkół policealnych, liceum dla dorosłych, czy firm oferujących kursy i szkolenia. Nic z w tym dziwnego, w końcu takie szkolenia są bardzo oblegane i jest na nie wielu chętnych.

Kursy zawodowe a studia

kursy zawodoweJuż zatrudnieni pracownicy mogą uczyć się lepszego zarządzania, asertywności, czy też wystąpień publicznych. Szkoły dla dorosłych często mają takie kursy, poza swoją ofertą stałą. Mamy jednak bardziej specjalistyczne szkolenia, takie na którym powinniśmy nauczyć się zawodu. Mogą to być zarówno szkolenia ogólne, an przykład z księgowości, jak również kursy specjalistyczne, z węższej dziedziny, an przykład z manicure hybrydowego dla kosmetyczek. Czy jednak takie szkoły policealne nauczą nas dobrze zawodu? Często ich oferta jest podobna do kierunków studiów i zamiast weterynarza mam technika weterynarii, zamiast kosmetologa mamy kosmetyczki, a zamiast księgowego mamy technika księgowości. Jaka jest między nimi różnica? Gdyby dało się dobrze nauczyć zawodu w rok lub dwa to studia nie miałyby racji bytu. Zatem nasze uprawnienia będą niższe, nie możemy wykonywać pewnych rzeczy samodzielnie, na przykład operacji zwierzęcia lub pełnej księgowości. Na pewno jednak takie kursy zawodowe Warszawa przydają się jeśli chodzi o dodatkową naukę.

Mogą zapewnić też podnoszenie kwalifikacji, czy też zapoznanie się z nowymi technikami, metodami, czy teoriami. Wtedy takie kursy zawodowe mają sens. Jednak nie możemy założyć, że po takim rocznym kursie będziemy mieli taka samą wiedzę, jak po pięciu latach studiów.