Migracja zarobkowa – praca w Krakowie

Zjawisko migracji zarobkowej jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem w Polsce. Zjawisko to występuje zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Najczęściej ludzie mniejszy miejscowości wyprowadza się do miasta za lepszą pracą. Taka właśnie jest praca w Krakowie.

praca w krakowieSytuacja na rynku pracy w mniejszych miejscowościach nie wygląda zbyt dobrze. Problemy ze znalezieniem pracy ma tam prawie co czwarta osoba. Pracodawcy stawiają kandydatom do pracy bardzo wysokie wymagania. Oczekują znajomości języków obcych, umiejętności potwierdzonych certyfikatami i kursami, wyższego wykształcenia i doświadczenia. W zamian zaś oferują najniższe możliwe wynagrodzenie i pracę po godzinach, często bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia.
Okazuje się, że wiele osób decyduje się na wyjazd do większych miast, gdzie problemy związane ze znalezieniem pracy nie są już tak duże.
Przykładowo praca dodatkowa w Krakowie może być znaleziona znacznie łatwiej niż w mniejszej miejskości w pobliżu miasta. Młodzi ludzie wyjeżdżają do dużych miast, aby tam budować swoją ścieżkę kariery i zatrudnienia. Poszukują mieszkania do wynajęcia, aby nie musieć dojeżdżać wielu kilometrów do miejsca swojego zatrudnienia.
Pracy poszukuje się najlepiej poprzez ogłoszenia, które zamieszczane są w kilku dużych portalach na stronach internetowych. Po zawężeniu kryteriów wyszukiwania do konkretnej miejscowości można bez najmniejszego problemu znaleźć całe ,mnóstwo ofert pracy. W ogłoszeniach podawane są najczęściej adresy mailowe, na które można wysyłać swoje CV oraz list motywacyjny,. Pracodawca zazwyczaj zaznacza, że skontaktuje się jedynie z wybranymi osobami, które w przyszłości zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną.

Ubieganie się o pracę na lepiej płatnych stanowiskach związane jest zazwyczaj z koniecznością odbycia kilkuetapowej rozmowy kwalifikacyjnej. Pierwszym etapem jest przejście przez wstępną selekcję CV. W kolejnym etapie kandydat zostaje zaproszony na wstępną rozmowę. W czasie kolejnych rozmów sprawdza się jego umiejętności i predyspozycje do pracy na danym stanowisku.