Nietypowy pogrzeb z kremacją

 

Jak sprawić aby smutny dzień, nie był aż tak smutny ? Czy jest to realnie możliwe, aby choć trochę rozświetlić dzień żałoby po bliskiej osobie ? Myślałem że nie, ale stało się coś, co było zupełnie dla mnie nie zrozumiałe.

Czy kremacja w Polsce jest popularna?

kremacje krakówTrudno jest pocieszyć osoby, które właśnie kogoś straciły. Jedyną dobrą rzeczą, jest po prostu przy nich być w tym trudnym momencie. Pewnego dnia zostałem powiadomiony o pogrzebie, kogoś kogo nie znałem osobiście, ale byłem z nim związany poprzez mojego bliskiego przyjaciela. Organizacja pogrzebu miała być połączona z kremacją. Nigdy nie widziałem jak przebiegają kremacje kraków miały być miejscem, w którym zobaczę to po raz pierwszy. Bardzo przygnębiony całą tą nagłą sytuacją, wyruszyłem na drugi koniec kraju, aby wziąć udział w tym pożegnaniu. Ubrany od stóp do głów na czarno, stawiłem się w podmiejskim krematorium. Był to jedyny taki ośrodek, pozwalający na zorganizowanie pogrzebu z kremacją bez konieczności przewożenia zmarłych, do odległych krematoriów. Jak się okazało, to nie była jedyna rzecz, jak go wyróżniała. Znałem mojego przyjaciela od wielu lata i wiedziałem że jest trochę innego wyznania niż ja, mianowicie był protestantem. Często próbował mnie zabrać na swoje nabożeństwa, które charakteryzowały się zupełnie inną atmosferą niż w moim kościele. Wesoła muzyka i pieśni, możliwość indywidualnej modlitwy każdego uczestnika, to tylko niewielka część całego nabożeństwa. Jednak gdy usłyszałem dość wesołą pieśń i towarzyszące temu instrumenty, byłem bardzo zszokowany takim obrotem spraw, w końcu to pogrzeb i powinno być smutno.

Na moje pytanie odnośnie tej sytuacji, mój przyjaciel odpowiedział pytaniem– przecież on idzie w lepsze miejsce, dlaczego mamy się smucić? I tak o to stałem się najbardziej smutną osobą na pogrzebie. Z drugiej jednak strony, najmilej wspominam ten czas w porównaniu z innymi tego typu spotkaniami i częściej odwiedzam kościół mojego przyjaciela.