Nowy podzespół czy regeneracja turbiny?

Każdy właściciel samochodu osobowego bądź dostawczego z pewnością wie jak kosztownym zabiegiem, jest wymiana turbosprężarki. Nowoczesne silniki, które są w nią wyposażane nie są w stanie prawidłowo pracować gdy zawiedzie właśnie ten komponent. Wysokich kosztów napraw jednak da się uniknąć, wystarczy dbać o regularne przeglądy oraz zlecać naprawę w odpowiednim momencie.

Regenerowanie turbiny – kiedy należy to zrobić?

regeneracja turbinyCharakterystyczny gwizd jest dźwiękiem, który czasami można pomylić z właściwie działającym turbodoładowaniem w autach sportowych. Niestety w przypadku zwykłych, cywilnych aut jest to jeden z objawów awarii, po której wymagana jest regeneracja turbiny. Zarówno to, jak i inne metaliczne odgłosy dobiegające spod maski powinny skierować nas do najbliższego warsztatu samochodowego. Przyczyn uszkodzenia można doszukiwać się na wielu płaszczyznach, jednak najbardziej zauważalnymi z nich jest drastyczny spadek mocy silnika, delikatny zapach spalin wydobywający się z wnętrza auta lub szarpanie w trakcie przyśpieszania. Po pojawieniu się takich objawów każdy dzień zwłoki może pogłębiać problem, który wraz z biegiem czasu może doprowadzić do całkowitego zniszczenia jednostki napędowej. Koszt naprawy całego silnika oraz wymiany uszkodzonego podzespołu może przewyższyć ogólną wartość pojazdu. Wymiana samej turbosprężarki to zazwyczaj wydatek kilkukrotnie większy niż regeneracja uszkodzonej turbiny.

Właściwa eksploatacja zakłada częste serwisowanie samochodu oraz szybkie diagnozowanie awarii, która może dotyczyć każdego pojazdu. Odpowiednio szybki czas reakcji może zaoszczędzić wiele nerwów oraz funduszy. W przypadku gdy zauważalny jest jakikolwiek objaw z powyżej wymienionych, należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem, który zajmie się regeneracją.