Ogród dostosowany do potrzeb dzieci

Projektowanie ogrodów daje nam nieskończenie duże możliwości kreacji. Jeżeli jednak w naszej rodzinie są małe dzieci, musimy na pierwszym miejscu postawić kwestie bezpieczeństwa. Ogród powinien być w pełni bezpieczny, atrakcyjnie się prezentować, a także stanowić doskonałe miejsce do zabawy i wypoczynku.

Ogród bezpiecznym miejscem dla dzieci

projektowanie ogrodówJeżeli jesteśmy właścicielami dużej działki, projektowanie ogrodów będzie dla nas prawdziwą przyjemnością. Kiedy przewidujemy, że miejsce to będzie służyło do zabaw naszym dzieciom, powinniśmy przestrzegać zasad, które zapewnią naszym pociechom bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby usunąć z ogrodu wszelkie ostre elementy i groźne substancje chemiczne. Nie można również pozostawiać otwartych wykopów, studni i szczelin, do których dziecko mogłoby wpaść. Jeżeli nie wyobrażamy sobie ogrodu bez oczka wodnego, zadbajmy, żeby było ono płytkie i niedostępne dla najmłodszych. Miłośnicy ogrodnictwa powinni unikać sadzenia roślin, nawet tych ozdobnych, które mogą okazać się trujące. Pamiętajmy, że małe dzieci mają tendencje do próbowania wszystkiego co napotkają na swojej drodze. Oprócz przestrzegania zakazów warto jest zadbać o stworzenie atrakcyjnych miejsc do zabawy. W ogrodzie nie powinno zabraknąć drewnianych huśtawek, miejsca do gry w piłkę i wygodnych leżaków. Dla starszych dzieci można wybudować szałas lub domek na drzewie. Miejsca, w których zamierzamy uprawiać warzywa i owoce dobrze jest odgrodzić za pomocą murków lub płotów.

Stworzenie ogrodu przyjaznego dzieciom nie jest zadaniem prostym, jednak przy odrobinie starań okazuje się całkowicie realne. Warto zaprojektować niepowtarzalny i wyjątkowy ogród, który nasze dzieci będą z przyjemnością wspominały w swoim dorosłym życiu.