Optyka myśliwska na bliski dystans

Spośród wszelkiego rodzaju optyki celowniczej, stosowanej w myślistwie, najbardziej popularnym rodzajem są lunety celownicze oraz standardowe celowniki mechaniczne. Celowniki kolimatorowe, choć rzadziej spotykane, również są używane do polowań.

Celowniki kolimatorowe w łowiectwie

kolimatory do broni myśliwskiejKolimatory w łowiectwie są dość rzadkim widokiem, gdyż w przeciwieństwie do lunet, nie zapewniają zbliżenia obrazu, lub też posiadają tylko niewielkie powiększenie i nie pozwalają na obserwację zwierzyny z dużej odległości. Z tego powodu są rzadko używane jako dodatek do karabinów myśliwskich. Kolimatory do broni myśliwskiej częściej bywają wybierane jako optyka do wielkokalibrowych pistoletów do polowań i nieco rzadziej do strzelb, w których lunety nie byłyby wygodne w użytkowaniu z racji niewielkiego zasięgu broni a które często wymagają oddania szybkiego strzału bez uprzedniego przygotowania. Kolimatory używane w łowiectwie to zazwyczaj modele o niewielkich rozmiarach, nie mające wielu funkcji większych i bardziej zaawansowanych modeli wojskowych. Są za to lekkie, dzięki czemu stosowane są z powodzeniem w połączeniu z pistoletami myśliwskimi dużej mocy, nie obciążając dodatkowo zwykle dość ciężkiej broni, jaką bywa pistolet do polowań. Najpopularniejszym modelem w myślistwie pozostaje kolimator otwarty, używany również w strzelectwie sportowym oraz formacjach policyjnych, składający się z jednej osłoniętej szybki, na której wyświetlany jest krzyż celowniczy lub kropka, bardzo lekki i o niewielkich gabarytach.

W przeciwieństwie do długiej broni, większość pistoletów fabrycznie nie posiada szyn montażowych do podłączania celowników optycznych. Mimo to istnieje możliwość zamontowania uchwytu z takowymi, a tym samym i kolimatora, do większości popularnych modeli.