Postać, której nie da się zapomnieć

 

Z taką postacią jaką jest wybitny Stanisław Wyspiański pewnie niejedna osoba z nas przynajmniej raz się spotkała. Wiemy, że był to wybitny poeta, malarz, ale również architekt mebli. Skoro był poetą to także są jego poematy, gdzieś zapisane i przez wielu z nas czytane są jego książki. Wyspiański znany był z tworzenia i wyszukiwania różnorodnych nowości. 

Wpływ Stanisława Wyspiańskiego na kulturę

książka stanisław wyspiańskiTworzenie dla Wyspiańskiego było niczym dla malarza malowanie. Jako jeden z tamtejszej epoki pisarzy liczy się z możliwościami jakie można wydobyć z plastyki druku. Kształt czcionki, układ kolumn czy wydobycie światła w przestrzeni papieru były jego asem w rękawie. To właśnie książka stanisław wyspiański była tworzona z pasją i zamiłowaniem. Zwracał uwagę na każdy szczegół i jak najlepsze wykorzystanie papieru w druku, tak aby nie był marnowany żaden jego kawałek. Może wywodzi się to stąd że ojciec był rzeźbiarzem co dodatkowo dawało wizję Stanisławowi. Jego życie osobiste także nie należało do lekkich i może to go inspirowało do właśnie takiego tworzenia. Wszystkie jego książki były dekorowane różnorodnymi ubraniami, ilustracjami nie zawsze związanymi z tematyką danej książki. Za to zawierały bardzo dużo rzeczy z narodowości takich jak nasze polskie kwiaty jak i symbole ludowe. Mimo, że urodził się w Polsce pięknym mieście Kraków jego książki raczej opierały się na historiach angielskich artystów, a z późniejszym okresie francuskiego drukarstwa. Jeśli chcecie bliżej poznać twórczość Wyspiańskiego z jego młodych lat i to jak się zmieniała można ją zobaczyć zwiedzając w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W dawnych czasach jak i teraz mamy dużo wspaniałych pisarzy i malarzy o których się uczymy. Wyspiański był naprawdę bardzo wybitnym i w tamtych czasach bardzo znanym pisarzem. Zarówno jego twórczość jak i obrazy są znane w wielu muzeach i możemy oglądać je w naszym jak i innych krajach. Na pewno warto je zobaczyć.