Profesjonalna wycena monet kolekcjonerskich

Monety kolekcjonerskie są popularnym przedmiotem, pojawiającym się często na aukcjach internetowych. Istnieje duże grono pasjonatów dawnych środków płatniczych. Zapotrzebowanie jest na bilon, monety, które były w obiegu oraz pieniądze o wartości sentymentalnej. Profesjonalista wyceni monety kolekcjonerskie i wystawi certyfikat ich autentyczności.

Okazy numizmatyczne pod lupą znawcy

profesjonalna wycena monetOkazy numizmatyczne to zarówno monety kolekcjonerskie, jak i medale oraz monety okolicznościowe. Profesjonalna wycena monet kolekcjonerskich ma na celu potwierdzenie ich wartości. Specjalista, numizmatyk na podstawie katalogów monet, sprawdza stan zachowania dawnych pieniędzy i podaje szacunkową wartość rynkową. Podczas wyceny specjalista bierze pod uwagę kilka elementów. Liczy się rocznik, w którym moneta została wybita. Ważny jest także nakład, czyli ilość monet wypuszczonych do obiegu. Czasem monety mają charakter białych kruków, są bardzo rzadkie i wykonywane na szczególne okazje. W tym przypadku ich ceny mogą być bardzo wysokie. Jeszcze inny element profesjonalnej wyceny monet kolekcjonerskich to stan zachowania. Jeśli pieniądze przechowywane były w klaserze lub specjalnych kapslach, wówczas ich stan jest nienaganny. Dobrze lub idealnie zachowane monety mogą osiągnąć najwyższą cenę. Moneta z tego samego rocznika i tej samej serii, jeśli jest w gorszym stanie, wówczas będzie automatycznie traciła na wartości. 

Każdy, kto chce sprzedać swoją kolekcję monet zabytkowych, powinien poprosić o profesjonalną wycenę. Numizmatyk i znawca problematyki zabytkowych pieniędzy potrafi podać przybliżoną wartość kolekcji monet. Okazy numizmatyczne różnią się cenami w zależności od stanu zachowania, nakładu i rocznika. Szczególnie cenne są pojedyncze sztuki.