Prywatne apartamenty królewskie

W murach Zamku na wawelskim wzgórzu można podziwiać prywatne apartamenty królewskie. Są one jednymi z najciekawszych miejsc znajdujących się w całym Zamku.apartament_krolewski

Obejmują one sale na pierwszym piętrze zamku. Można tutaj podziwiać pokoje królewskie, komnaty świty oraz pomieszczenia dla gości. Niegdyć w południowej ich części znajdowały się cztery komnaty, które stanowiły apartament przeznaczony dla gości królewskich. Do dnia dzisiejszego zachowały się tutaj renesansowe stropy modrzewiowe. W dwóch salach widać malowane barwne fryzy ścienne. Oprócz tego znajdują się tam przepiękne portale, a także dzieło mistrza Benedykta.

Jeśli chodzi o wyposażenie, które znajduje się w prywatnych apartamentach królewskich to pochodzi ono z epoki renesansu. Ostatnio można tutaj także oglądać obrazy z kolekcji Lanckrońskich. W północno-wschodniej części Zamku znajduje się Kurza Stopka. Mieściła się tutaj niegdyś sypialnia Zygmunta Starego. W pobliżu znajdował się gabinet w wieży Zygmunta III. Mają one naprawdę bogatą dekorację, która pochodzi z roku 1600. Jeśli chodzi o okres międzywojenny to w tej części pałacu urządzono prywatny apartament prezydenta Ignacego Mościckiego.

Przypomina o tym sypialnia prezydencka, która znajduje się w wieży Duńskiej. Jeśli chodzi o północną część pałacu to znajdują się tutaj dwie sale, w których można znaleźć eksponaty z czasów panowania dynastii Wettinów w Polsce. Warto wspomnieć o tym, że także w północnym skrzydle pałacu znajdują się dwie sale, w których umieszczono eksponaty takie jak porcelana, srebra oraz dywany dworskie. Jednak to nie wszystko jeśli chodzi o apartamenty królewskie.

Można tutaj także oglądać między innymi salę kolumnową, która urządzona jest w stylu klasycystycznym. Jeśli chodzi o salę kolumnową to niegdyś przechowywano w niej srebra stołowe. Zamieniono ją dziś na salę reprezentacyjną. Ustawiono we wnętrzu kolumny. Na ścianach zawieszono także portrety polskich osobistości jeszcze z czasów Stanisława Augusta. Warto także zwrócić uwagę na meble, które znajdują się w tej sali – są to meble klasycystyczne.

Po więcej zajrzyj tu: apartament królewski Kraków