Przeróżne rodzaje haftów – naszywki

Wiadomo, że istnieje naprawdę wiele haftów. Można je wykonywać różnymi metodami. Może to być na przykład haft tradycyjny bądź też komputerowy. Pierwszym typem jest sznureczkowy. Ten znany jest już od bardzo dawna. Zapewnia on ściśle przylegające do siebie ukośne ściegi. Bardzo podobny jest do niego haft łańcuszkowy.

naszywkiKolejny typ to haft supełkowy. Największą popularnością cieszył się on w dziewiętnastym wieku. Powstaje poprzez umocowanie do tła nitki kilkakrotnie owiniętej na igle. Za pomocą takiego haftu tworzy się małe supełki. Inny, bardzo popularny rodzaj haftu to haft krzyżykowy. Tutaj tworzy się na materiale oczka, które wyglądają niczym małe krzyżyki. Inne rodzaje haftu to haft koloński, rozłupany, satynowy, przekłuwany, wypukły, kładziony, nakładany lub ażurowy.
To tylko ich część. Jednak nie tylko forma wykonania się liczy. Jeśli wykonujemy na przykład naszywki to ważne jest także jej obszycie. Większość tego typu wyrobów poligraficznych jest po prostu obszyta haftem lub też obszyciem owerlokiem. Jeśli chodzi o obszycie owerlokiem to warto wiedzieć, że charakteryzuje się ono większą wytrzymałością. W wielu przypadkach jest to także bardzo estetyczne. Jeśli chodzi o wykończenie to po prostu polega ono na obrzuceniu ozdobnym łańcuszkiem krawędzi naszywki. Dzięki temu na końcach naszywki nie będzie się strzępił się materiał. Ogromną zaletą takiego rozwiązania z pewnością jest ładny wygląd od boku oraz od przodu.
Jednym słowem nasza naszywka z pewnością będzie wyglądała bardzo dobrze z każdej strony. Nie będzie bowiem widocznych jakiś zakończeń czy podwinięć materiału. Jest to najlepsze możliwe zabezpieczenie przed strzępieniem i niszczeniem naszywki. Do wad można zaliczyć przede wszystkim grube oraz szerokie obszycie, a także ograniczoną ilość kolorów nici. Drugim rozwiązaniem, jakie stosuje się przy obszywaniu naszywek jest po prostu zwykłe obszycie. W tym przypadku ramkę wykonuje się tą samą techniką, którą właśnie haftowana jest cała naszywka. Później jest ona wycinana bardzo blisko krawędzi. W większość przypadków jest ona wykańczana termicznie.

Dzięki temu zabiegowi można wyrównać oraz zabezpieczyć przed niszczeniem krawędzie. Do zalet tego sposobu wykończenia naszywek należy przede wszystkim wygląd oraz kolor ramki. Jest on bowiem idealnie dopasowany do całości naszywki.