Co to są zabawki edukacyjne?

Ostatnimi czasy bardzo na topie są edukacyjne zabawki dla dzieci. Wciąż reklamują je w telewizji, a pediatrzy pozytywnie się o nich wypowiadają przedstawiając w samych superlatywach i opowiadając o tym jaką ważną rolę odgrywają one w rozwoju dziecka.

Co to znaczy, że zabawki są edukacyjne?

zabawki edukacyjneZawsze myślałam, że zabawki to po prostu zabawki czyli wszystkie pluszaki, lalki, samochody, piłki. Jednak kupując prezent dla mojej czteroletniej siostrzenicy pani w sklepie zapytała mnie czy mają to być zabawki edukacyjne dla 4 latka. Nie wiedziałam co ma na myśli mówiąc edukacyjne, postanowiłam więc zgłębić temat. Okazuje się, że zabawki kreatywne dla dzieci, to wszystkie te, których zasady działania skupiają się na poprawie rozwoju umiejętności manualnych bądź zasobów wiedzy malca. Poza oczywistym przeznaczeniem jakie mają zabawki edukacyjne dla dzieci, czyli przede wszystkim zabawa, stymulują one określone obszary. Ich dużym plusem jest to, że nie tylko zajmują czas malucha, dając rodzicom odrobinę wytchnienia, ale także poszerzają ich świat, ucząc nowych słów, poznając nowe określenia i terminy, a także stymulują mózg do pracy i rozwoju, wzmacniając sztukę koncentracji, spostrzegawczości, kojarzenia, kreatywności czy wyobraźni. Niektóre natomiast angażują również dzieci do zabawy ruchowej, poprawiając ich refleks, zręczność, umiejętności manualne i kondycję.

Niekiedy mogą one stanowić również formę terapii pomagając w leczeniu różnych wad na przykład postawy. Mając tyle pozytywnych cech nic dziwnego, że zabawki edukacyjne cieszą się takim zainteresowaniem.