Sklep żeglarski czyli od czego zacząć przygodę z żeglarstwem

sklep żeglarskiOd wieków, ludzie używali morza i oceany do przemieszczania się. To właśnie z podróżami wiążą się odkrycia geograficzne, które odmieniły przeznaczenie wszystkich ludzi. Historia oraz wygląd różnorodnych statków uzależnione były przede wszystkim od surowców, którymi w konkretnym okresie dysponowali ludzie.

W starożytności budowano płaskodenne gublije i papirusowe tratwy – tyczyło się to głównie Egiptu. Daleki Wschód z kolei specjalizował się w dżonkach, które swoim ekwipunkiem przypominały współczesne żaglowce. W tym także czasie słynne były przede wszystkim wiosłowo-żaglowe galery, które zastąpione zostały w średniowieczu przez typowe żaglowce. Od XVI wieku rozpoczęła się tzw. epoka ogromnych żaglowców, wielomasztowych oraz wielopokładowych galeonów. Żaglowce zmieniały się także pod względem oręża, zmieniając w całości tryb toczonych bitew morskich – popularny kiedyś abordaż stał się jedynie uzupełnieniem walk, które przede wszystkim toczone były na odległość. W dzisiejszych czasach, przez stosowanie innowacyjnych narzędzi, żaglowce odeszły do historii, będąc wykorzystywane jedynie przez edukację oraz turystykę. Współcześnie, odróżnić można kilkanaście rodzajów żaglowców. Należą do nich między innymi kuter, szkuner, bryg oraz fregata. Pierwszy z nich to żaglowiec z jednym masztem, wyposażony w grot i dwa trzysztaksle. Szkuner, zwany inaczej jachtem dwumasztowym, to rodzaj statku o ożaglowaniu skośnym, unoszonym na od dwóch do siedmiu masztach. Bryg – popularny w średniowieczu jako statek wojenny, współcześnie jest statkiem dwumasztowym, który na obu masztach nosi żagle rejowe oraz na dodatek żagiel gaflowy z tyłu masztu. Ostatnim podanym przykładem statku jest fregata – pełnorejowiec o 3 i więcej masztach z ożaglowaniem rejowym. Ludzie interesujący się żaglowcami wiedzą, iż na rynku istnieje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się sprzedażą żaglowców oraz przyrządów do nich.

Taki sklep żeglarski oferuje najczęściej między innymi silniki zaburtowe, które charakteryzują się dużą trwałością oraz odpornością na wykręcanie, łamanie i rdzę. Ponton z kolei daje bezpieczeństwo użytkownikom w czasie podróży, głównie dzięki wysokiej klasy wykonania.

Leave a Reply