Teoria a praktyka – Fotowoltaika

Fotowoltaika w teorii zajmuje się bezpośrednim produkowaniem energii elektrycznej. Cały cykl tej produkcji zajmuje szczegółowy okres czasu, może to być cały dzień, a możliwa jest także i godzina, a nawet i sekunda. Każdy taki cykl jest w posiadaniu określonej intensywności.

Jak fotowltaika działa w praktyce a jak powinna w teorii

fotowoltaikaWielkość wyprodukowanej energii, czas w którym została ona wytworzona oraz wcześniej wspomniana intensywność (inaczej moc) są ze sobą mocno powiązane. Intensywność danego sprzętu elektrycznego opisuje ile energii jest w stanie zabrać lub oddać urządzenie w dokładnej jednostce czasu. Precyzyjniej nazywa się to stosunek energii do czasu. Żeby uzyskać energię, która została pobrana lub oddana, należy pomnożyć czas przez moc. Jeśli energię podzieli się przez moc można uzyskać informację jak długo dane urządzenie było w stanie aktywnym. Fotowoltaika można wyróżnić różne systemy, są to między innymi systemy off – grid oraz systemy grid – connected. W praktyce fotowoltaikę wykorzystuję się w produkcji różnych urządzeń, takich jak panele fotowoltaiczne. Są one tak zwanymi przetwornikami, które modyfikują promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Najważniejszym ich parametrem jest moc, inaczej zwana intensywnością. Nie należy on do stałych parametrów, ponieważ jego praca jest uzależniona głównie od natężenia promieniowania słonecznego, a także temperatury powietrza atmosferycznego. Jednostką jest watt peak, w skrócie Wp. Wbrew pozorom panele fotowoltaiczne pracują także w pochmurne dni, czy pod wieczór, tylko z mniejszą wydajnością.

Mimo że panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną nie powinno się do nich podłączać innych urządzeń elektrycznych. Dlatego decydując się na takie panele, trzeba pomyśleć także o zakupie urządzeń sterujących, przetwarzających i buforujących. Takie i inne sprzęty można znaleźć w sklepach na Śląsku. Tak więc wygląda teoria i praktyka fotowoltaiki.