Tłumacz przysięgły, a tłumaczenia techniczne

Bardzo często osoby pragnące skorzystać z oferowanych usług tłumaczenia nie mają pojęcia jakiego typu tłumacza powinni wybrać. Tkwiąc w przekonaniu ,że tłumacz przysięgły jest bardziej kompetentną osobą niż zwykli tłumacze techniczni, to wybierają usługi tego pierwszego mimo ,że tak naprawdę nie ma takiej potrzeby. Głównym czynnikiem jakim powinno się wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego tłumacza jest powód dla którego dany interesant potrzebuje tłumaczeń.

Tłumaczenia przysięgłe, a tłumaczenia techniczne – różnice

tłumaczenia techniczneW przypadku gdy jest to na przykład tekst do publikacji ,na stronę internetową nie ma potrzeby korzystać z usług tłumacza przysięgłego i najczęściej wystarczy zwykłe tłumaczenie techniczne. Korzystając z usług tłumaczenia technicznego można przełożyć wszystkie teksty oraz poświadczenia które nie wymagają uwierzytelnienia. Tłumacz nie jest zobowiązany do tłumaczenia które jest w stu procentach dosłowne .Najważniejszym aspektem tłumaczenia jest oddać istotę tekstu w przełożeniu na inny język tak by tekst był zgodny merytorycznie oraz oddawał cały sens treści.
Na pierwszy rzut oka tłumaczenie techniczne w stosunku do tłumaczenia przygotowanego przez tłumacza przysięgłego nie różni się niczym jednak tylko z pozoru. Tłumacz przysięgły w stosunku do tłumaczenia technicznego zobowiązuje się do poniesienia odpowiedzialności cywilnej w przypadku błędów w tłumaczeniu. Klient który korzysta z usług tłumacza przysięgłego a treść którą zlecił została przetłumaczona nieprawidłowo może rościć sobie prawo do odszkodowania na drodze sądowej. Kolejnym ważnym elementem jest to że tłumacz przysięgły może przekładać tylko treści zawarte w formie papierowej lub ustnej.

Z powodu odpowiedzialności jaką ponosi osoba wykonująca zawód tłumacza przysięgłego ,stawki za przełożenie tekstu na inny język są znacznie droższe od tych które można zlecić osobie zajmującej się tłumaczeniem technicznym. Z tłumaczeń przysięgłych głównie korzysta się w przypadku postępowań sądowych czy administracyjnych.