Tradycja kontra nowoczesność

Obecne wesele w Trójmieście może znacznie różnic się od tego, na jakim byliśmy kilka czy kilkanaście lat temu. Młode pary nie zawsze chcą praktykować tradycyjne czynności związane z organizowaniem ślubu i wesela. Zdarza się, że cała ceremonia znacznie odstaje od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni.

weseleNiektórzy decydują się na odważne kreacje, w kościele śpiewa kuzynka, a czytanie powierza się świadkowi. Obecne wesela również nie przypominają dawnych zabaw, które organizowała głównie rodzina. Obecnie ciotki i mamy młodej pary nie mają czasu na gotowanie i pieczenie, dlatego stawia się na restauracje. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, bo oszczędza się czas i pieniądze.
Młode pary często stawiają na rozwiązania, które nie mają nic wspólnego z dawnymi weselami czy nawet tymi, które organizowano jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Dzisiaj młodzi wybierają wygodę. W restauracji płacimy za wszystko i nie martwimy się o gotowanie czy pieczenie. Zamawiamy ciasta z cukierni, restauracja jest ozdobiona, krzesła poustawiane, a my nie wynajmujemy zastawy i mebli, żeby ustawić je w wynajętej remizie. Ponadto młodzi często sami organizują swoje przyjęcie, więc rodzice nie próbują wkręcić w nie żadnych starodawnych zwyczajów, jakie pamiętają ze swojego ślubu.
Wiele osób rezygnuje z oczepin, na weselu gra DJ, a fotografia nie jest już dzisiaj taka, jak kiedyś. Specjaliści od zdjęć i filmu wykonują o wiele ciekawsze dzieła, niż kiedyś. Zdjęcia są profesjonalnie obrobione, sesja w plenerze niekiedy wykonywana jest w wodzie czy na piaszczystej ścieżce w lesie. To wszystko sprawia, że dzisiejsze wesela odstają od tych, które pamiętamy sprzed lat. Zmieniają się zaproszenia.

Dzisiaj można skorzystać z pomysłowości grafików i wykonać zaproszenie znacznie odbiegające od popularnych wzorów. W stroju młodej pary nie dominuje biel, ale odcienie beżu czy kremu. Młoda para sięga też po niestandardowe kolory przy wyborze dodatków. Pojawiają się czerwone buty, niebieskie garnitury, różowe krawaty czy zielone pasy przy sukniach ślubnych.