Urządzenia wykorzystywane w medycynie

Sprzęty wykorzystywane w medycynie oraz kosmetologii są często bardzo podobne lub takie same. Przykładem takich narzędzi są elektrokoagulatory, zwane także nożami chirurgicznymi. Ze względu na swoje liczne funkcje, oprócz lekarzy czy stomatologów, używają ich także kosmetyczki.

Narzędzia medyczne, na przykład elektrokoagulatory

elektrokoagulatorElektrokoagulatory, inaczej kautery czy noże chirurgiczne, to narzędzia, które wykorzystują prąd o dużej częstotliwości do cięcia różnego rodzaju tkanek ludzkiego organizmu. Wykorzystywany jest w chirurgii, stomatologii czy dermatologii, ale także w kosmetologii. W chirurgii używa się go nie tylko do przecinania tkanek, ale także do tak zwanej kauteryzacji. Jest to proces, który ma na celu zahamowanie krwawienia. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wysokiej częstotliwości prądu płynącego przez elektrokoagulator – po jego przyłożeniu do skóry bądź błony śluzowej, zamykany jest przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Działanie kautera możliwe jest dzięki konkretnym właściwością białek. Poprzez opór elektryczny tkanek możliwa jest denaturacja białek, czyli ich ścinanie się, prądem. Sama denaturacja wykorzystywana jest do usuwania zmian skórnych, takich jak kurzajki czy brodawki. Większa moc urządzenia, noża chirurgicznego, powoduje rozdzielanie się tkanek, co umożliwia pracę chirurgowi. Elektrokoagulatory wykorzystywane są także coraz częściej w gabinetach kosmetycznych. Możemy udać się tak, aby usunąć w ten sposób nadmierne owłosienie ciała, pozbyć się brodawek czy włókniaków.

Narzędzia wykorzystywane w medycynie, a także w kosmetologii, maja na celu poprawę naszego zdrowia oraz jakości życia, na przykład poprzez pozbycie się mankamentów wyglądu. U dermatologa lub kosmetyczni skorzystać można z elektrokoagulatorów, dzięki którym pozbędziemy się nieestetycznych problemów skórnych.