Wskazania do założenia koron zębowych

 

Obecnie często zakładanymi koronami zębowymi są korony zakładane na podbudowie z tlenku cyrkonu. Takie korony mają to do siebie, że wyglądają naprawdę naturalnie. Dodatkowo tlenek cyrkonu nie wywołuje podrażnień i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

Korona zębowa porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu

korony zębowe olsztynPorcelana na podbudowie z tlenku cyrkonu bardzo dobrze przylega do naturalnej części zęba. Oczywiście grubość takich koron jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku koron na podbudowach metalowych, dlatego założenie tych koron może być trudniejsze. Jest wiele różnych wskazań do założenia koron zębowych. Pierwszym i najważniejszym wskazaniem jest oczywiście uszkodzenie mechaniczne. W wypadkach komunikacyjnych czy innych może dojść do uszkodzenia tak ważnych zębów jak siekacze (jedynki) czy kły. Jeśli doszło do złamania czy pęknięcia, należy w tej sytuacji założyć korony zębowe olsztyn wykonane z najlepszych materiałów. Poza tym naturalna korona zębowa może zostać osłabiona przez próchnicę i inne czynniki. Wtedy również warto zastosować korony zębowe. W czasie leczenia kanałowego zęba lekarz stomatolog kruszy naturalną koronę zębową. Czasem trzeba ukruszyć ją do tego stopnia, że nie da się później założyć zwykłej plomby. Dlatego można zastosować korony zębowe, które będą wyglądały jak naturalne zęby. Jeśli u pacjenta trzeba założyć most protetyczny, to korona zębowa może być jego podporą.

Wtedy zakłada się koronę zębową na zdrowe zęby, by nie niszczyć naturalnych zębów w miejscu podpierania mostu protetycznego. Niektórzy pacjenci decydują się na założenie koron ze względów estetycznych. Jeśli pacjentowi nie podoba się aktualny kształt zęba lub jego kolor (przebarwienia), może zdecydować się na założenie korony o konkretnym kształcie i kolorze, która na pewno spełni jego oczekiwania.