Wypełnienia stomatologiczne (plomby)

Wypełnianie zębów jest jedną z najczęstszych metod leczenia stomatologicznego, która przywraca prawidłową czynność i kształt zęba uszkodzonego przez próchnicę. Proces ten zaczyna się od znieczulenia obszaru wokół zęba, który ma zostać wypełniony. Następnie wiertło, urządzenie do abrazji powietrznej lub laser zostaną użyte do usunięcia zniszczonego obszaru.

Proces wypełniania ubytków plombą

plomby białeWybór narzędzia zależy od indywidualnego poziomu komfortu stomatologa, jego wyszkolenia i inwestycji w dany sprzęt, jak również od lokalizacji i rozległości próchnicy. Następnie dentysta przeprowadza sondowanie lub badanie danego obszaru, aby ustalić, czy usunięto całą próchnicę. Po usunięciu próchnicy dentysta przygotowuje miejsce pod wypełnienie, oczyszczając je z bakterii i resztek pokarmu. Jeśli próchnica znajduje się w pobliżu korzenia, dentysta może najpierw założyć wkładkę wykonaną z jonomeru szklanego, żywicy kompozytowej lub innego materiału w celu ochrony nerwu. Ogólnie rzecz biorąc, po założeniu wypełnienia dentysta wykończy je i wypoleruje. W przypadku wypełnień w kolorze zęba (plomby białe) konieczne jest wykonanie kilku dodatkowych czynności. Po usunięciu próchnicy i oczyszczeniu miejsca, materiał w kolorze zęba jest nakładany warstwami. Następnie stosuje się specjalną lampę, która utwardza każdą warstwę. Po zakończeniu procesu wielowarstwowego, dentysta nadaje materiałowi kompozytowemu pożądany kształt.

Przycina nadmiar materiału i poleruje ostateczne uzupełnienie. W przypadku wypełnień, które wymagają więcej niż jednej wizyty – na przykład przed założeniem wypełnień ze złota oraz w przypadku niektórych procedur wypełniania (zwanych wypełnieniami pośrednimi), w których wykorzystuje się materiały kompozytowe stosuje się tzw. wypełnienia tymczasowe.