Zabiegi w obrębie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego

W Polsce istnieją kliniki specjalistyczne, które zajmują się operacjami w obrębie klatki piersiowej. Oczywiście są to zabiegi bardzo inwazyjne i z pewnością nie każdy może zostać zakwalifikowany do takich operacji. Niemniej jednak czasem zabieg na klatce piersiowej jest jedyną nadzieją na to, by uratować komuś życie.

Usuwanie guzów z okolicy serca oraz płuc

chirurgia klatki piersiowej bydgoszczProblemy w obrębie klatki piersiowej dotyczą głównie dwóch układów: sercowo-naczyniowego oraz układu oddechowego. Czasami operowany jest również w tym obrębie układ pokarmowy, a dokładniej część piersiowa przełyku (w przypadku nowotworów przełyku itd.). Warto wiedzieć, jakie operacje mogą być wykonywane na klatce piersiowej w odniesieniu do obu układów. Jeśli chodzi o układ sercowo-naczyniowy, to tutaj wskazaniami do zabiegu są przede wszystkim choroby serca. U osób młodych są to najczęściej wady genetyczne. U osób starszych mogą z kolei pojawić się guzy w obrębie mięśnia sercowego czy osierdzia. Taka chirurgia klatki piersiowej bydgoszcz to skomplikowana dziedzina, którą należy powierzyć specjalistom. Usuwanie guzów znajdujących się w obrębie serca jest trudne. Mogą występować tutaj np. guzy podstawy serca (tzw. chemodectoma). Oprócz tego pojawiają się tętniaki w okolicy aorty czy tętnicy płucnej. Zmienione nowotworowo może być także osierdzie. Worek osierdziowy jest bardzo ważny, bo w nim znajduje się płyn, który zabezpiecza przed tarciem i znacznie ułatwia kurczenie i rozkurczanie mięśnia sercowego.

Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których worek osierdziowy musi zostać usunięty. Częściej jednak wykonuje się nakłucia worka osierdziowego, drenaż worka i inne zabiegi. Jeśli chodzi o układ oddechowy, to wykonuje się głównie operacje na płucach. Bardzo często w klinikach usuwa się guzy nowotworowe z płatów płucnych.