Zastosowanie stali stopowych

Stal należy zdecydowanie do jednych z najbardziej zróżnicowanych surowców. Kolejne gatunki stali powstają dzięki dodawaniu do niej związków chemicznych, które zmieniają jej właściwości. Kolejne gatunki stali są zazwyczaj bardziej odporne na konkretny niekorzystny czynnik, na przykład wysokie temperatury.

Właściwości stali stopowej

30CrNiMo8Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zalet posiada stal. Potwierdza to zresztą jej bardzo szerokie wykorzystywanie w bardzo różnych dziedzinach. Kolejne gatunki stali powstają dzięki dodawaniu do stali w stanie surowym związków chemicznych, które nadają jej nowe właściwości, przydatne w konkretnej dziedzinie. Najlepiej opisać to na przykładzie konstrukcyjnej stali stopowej, oznaczonej symbolem 30CrNiMo8. Jest to stal która cechuje się średnią hartownością, którą wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji podzespołów, które będą narażone na silne obciążenia. Przede wszystkim chodzi tu o obciążenia wynikające z wysokich temperatur panujących w ich środowisku pracy, ale stal ta cechuje się również bardzo dużą odpornością na zmienne obciążenia mechaniczne w tym uderzenia. Warto również podkreślić bardzo wysoką sprężystość tej stali, oraz jej bardzo wysoka twardość. Kolejna cecha charakterystyczna tej stali to słaba podatność na spawanie – jeżeli już zaistnieje konieczność takiego zabiegu, stal ta wymaga wstępnego podgrzania. Stal konstrukcyjno-stopowa jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji takich elementów i części jak wały korbowe silnika, śruby, czy też osie napędowe.

Stal jest zdecydowanie jednym z najbardziej wytrzymałych surowców, który dzięki temu cieszy się bardzo szerokim zastosowaniem. Stal może być bowiem wykorzystywana tam, gdzie inne surowce nie poradziłyby sobie, ze względu na trudne warunki pracy. Dlatego tez większość elementów mechanicznych i części jest wykonana z różnych rodzajów stali.