Zastosowanie wyłączników krańcowych

W zakładach przemysłowych powszechnie są stosowane różne elementy automatyki. Ma to na celu zwiększenie wydajności wykonywania poszczególnych czynności oraz zapewnienia ich powtarzalności. Niemniej jednak niektóre elementy służą do zapewniania większego bezpieczeństwa oraz ochrony urządzeń przed zniszczeniem. W trakcie wykonywania cyklu urządzenia wykonawcze muszą mieć informację zwrotną w którym momencie zwolnić czy się zatrzymać.

Gdzie stosuje się wyłączniki krańcowe?

Wyłącznik krańcowyDo tego celu służą specjalne elementy montowane na końcu układu roboczego. Wyłącznik krańcowy jest częścią stosowaną między innymi w układach sterowniczych, kontrolnych oraz zabezpieczających. Przeważnie jest on montowany w obrabiarkach, maszynach, osprzęcie technologicznym czy urządzeniach dźwigowo-transportowych. Wyłączniki krańcowe jak każdy inny element przeznaczony do automatyki posiadają swoje parametry elektryczne. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: napięcie zasilania, rodzaj styków, maksymalną rezystancję styków czy izolacji oraz trwałość mechaniczną czy elektryczną. Tego typu osprzęt można bez problemu zakupić w sklepach stacjonarnych oraz przez Internet. Warto wspomnieć, że ze względu na docelowe przeznaczenie na rynku znajduje się wiele modeli wyłączników krańcowych różniących się między sobą budową czy wcześniej wspomnianymi parametrami. Jest to bardzo cenne dla projektantów.

Dodatkowo klient może skorzystać z oferty wielu firm, które dostarczają tego typu asortyment. Decydując się na zakup danego modelu możliwe jest również skontaktowanie się ze wsparciem technicznym producenta, które pozwoli zweryfikować przydatność elementu do zastosowania w danym układzie. Jest to niezwykle istotne ponieważ czasami może się okazać, że do danej aplikacji lepiej sprawdzi się inny model, który producent również posiada w ofercie.